fbpx

Speaker: Jonáš Kreisinger

Publikoval admin v

Bc. Jonáš Kreisinger vystudoval filosofii a sociologicko-ekonomická studia na FF UK. V současnosti je studentem magisterského programu Historické sociologie na FHS UK. Zajímá se zejména o marxistickou filosofii a kritickou teorii frankfurtské školy. V současnosti se zabývá dynamikou práce a pracovního procesu v kontextu kapitalistické společnosti. Ve svém příspěvku o Graeberově teorii „bullshit jobs“, tedy o nesmyslných pracích, rozvine myšlenku, že jedinou smysluplnou prací je péče.

Z anotace Kreisingerova příspěvku: „V roce 2013 napsal David Graeber esej nazvanou On the Phenomenon of Bullshit Jobs, která rozvířila diskusi o nesmyslných a zbytečných pracích. Zejména ve Velké Británii vyvolal článek velké množství reakcí, které Graeber sesbíral a napsal o nich knihu. V ní si klade otázky po zbytečnosti práce nebo po tom, jaký efekt má vykonávání zbytečných prací na lidskou psychiku. Ve svém příspěvku představím společně s Graeberovou teorií i svoje zkušenosti s „bullshit jobs“. Graeberovu
teorii však podrobím kritice a ukážu na systémové problémy spojené s užitečností a zbytečností práce. Graeber totiž vágně definuje linii mezi užitečnou a neužitečnou prací. Jakou práci lze vůbec považovat za užitečnou a jakou ne? Bez jaké práce se společnost neobejde? Na konci svého příspěvku představím pojetí péče jako práce a ukážu, že to je jediná práce, která se nedá označit za zbytečnou.

Kategorie: Aktuality

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *